Home Log in Kontakt Autor Zanech vzkaz English

Taxi

UK FHS Creek Hudba Literatura Knihy Film Cestovani Denik
   Site Map    About Site    Search

Vesmír

 


The end of Earth

Rizika pro život na Zemi: Asteroid, výbuch hvězdy, slunce, Big Rip.

Asteroid zvaný 99942 Apophis nebo také NEO 2004 MN4 v prosinci 2004 relativně těsně minul zemi a vzbudil další rozruch tím, že se v roce 2029 se Zemí srazí. Přesnější kalkulace to sice vyloučily, nicméně v roce 2029 asteroid vstoupí do gravitačního pole Země (bude blíže než naše satelity a viditelný ze země pouhým okem), kde se může změní jeho trajektorie tak, že v roce 2036 může se Zemí srazit. Díky tomu tak je daný NEO v Torino Scale s hodnotou 1 (10 znamená jistá srážka). Torino scale je však nevědecká, vědeckou stupnicí je Palermo Technical Impact Hazard Scale, kde má dnes hodnotu -2,96 - tedy 0. Russel Schweickart se o tento vážně zajímal a utvořilo se tak zařízení, jež by asteroid odklonilo z dráhy se srážkou se Zemí.

WIKI:
Asteroid (89959) 2002 NT7 v průměru 2 kilometry nás v roce 2002 minul o třetinovou vzdálenost k měsíci. Jeho blízký průlet byl odhalen až po pár dnech kdy vyšel ze stínu země a představoval dosud největší hrozbu. Byl prvním asteroidem, který získal pozitivní hodnotu v Palermo Technical Impact Hazard (-2 až O znamená malou pravděpodobnost, 0 až 2 představuje možná rizika) 0,06 hodnota při srážce v roce 2019. V srpnu byl propočet snížen na -0,25 a v září 2002 byl objekt vyřazen (v roce 2019 mine zemi o 60 000 000 km)

Nejsilnější dosud zaznamenaný dopad meteoritu se stal u řeky Podkamennaya Tunguska v Krasnoyarsk Krai v Rusku kole 7:14, 30. června 1908. Asteroid o průměru 5-10 km vybuchl ve vzduchu s intenzitou 5-30 megatun TNT a skácel 80 milionů stromů (2000 Km2 lesa). Nikdo nebyl zraněn, jen svědkové tvrdí, že tlaková vlna je srazila na zem a v blízkých obcích tlaková vlna rozbila okna v okruhu přes stovky km od výbuchu.1998 - vláda požádala NASA aby zmapovala blízké asteroidy větší než 0,5 míle - odhalilo 850 NEO (Near Erth Object). Nasa Space Guard Survey dnes již odhalilo přes 90 % NEO.

Výbuch blízké hvězdy v naši galaxii by pro každého člověka na Zemi představoval stejné množství gama záření, jako kdyby stál míli od výbuchu v Hirošimě. První after-glow výbuch hvězdy byl zaznamenán na počátku 90. let, je však již sledován od 60. let, tehdy se ale neznal jejich původ. Pokud by výbuch nastal 1000 světelných let od naši planety, důsledky by byly katastrofální: ačkoliv by se záření nedostalo na druhou stranu planety, polovina na kterou by dopadla by byla zcela zničena, ozonová vrstva by byla zcela odstraněna atd.

Slunce
Jakmile slunce bude červený trpaslík - začne spalovat He, jeho velikost vzroste 3x, klesne jeho gravitace, takže Země se patrně oddálí (ale není jisté zda to bude stačit na udržení života). Po explozi se stane bílý trpaslík - již neprodukuje energii.

Big Rip (teorie potvrzena v roce 2003 sondou WMAP)- vůdčí osobností teorie je Robert Caldwell (Darmouth Collage) (1:17-2:30) Miliardy let se budou rozpadat clustery galaxií, stovky milionů let galaxie, sta-tisíce let sluneční soustavy a naše planeta se rozpadat méně než hodinu.

úp

 

Front Line Asembly a side projecty

Fluke

Hotel Costes - Stephane Pompougnac

BT (Brian Transeau)

Vibrasphere

Ticon

Infected Mushroom

Yahel

Skazi

Cosma

Ekoplex

Artha

Templar

Basilisk