Home Log in Kontakt Autor Zanech vzkaz English

Taxi

UK FHS Creek Hudba Literatura Knihy Film Cestovani Denik
   Site Map    About Site    Search

Vesmír

 


BBC Planets

Part 4 - Moon

Závod na měsíc byl show dvou velmocí. Impulzem k k závodu o cestu na měsíc bylo vypuštění sondy Lunik 2 - Bajkonur, Kazachstán 12. září 1959. (00:00-11, 00:12-27) Rusové neměli v úmyslu sami dokazát přistání sondy, zaslali zprávu o vypuštění sondy B. Lovell, z vedení v té době nejvýkonějšího satelitu poblíž Manchestru (George Bank), jediného, který by dokázal detekovat takto vzdálenou sondu. (00:11-12)

4. října 1959 –
Lunik 3 (00:27-43) obletěla měsíc a získala první fotografie odvrácené strany měsíce.

7
12. dubná 1961 –
Gagarin první muž ve vesmíru, Rusové vedli v závodě o dobývání vesmíru (00:44-7).

8
Kennedy odpověděl výzvou v závod na měsíc sešel se s prezidentem Ruska kruzschovem v Georgii a ten výzvu přijal - závod na měsíc oficiálně začal. (00:47-1:08)

12
US sonda
Ranger zmapovala místo pro přistán Apolla (1:09-18) – vyvrátila ideály o měsící jako pohostinném místě, stále se ale nevědělo, nakolik je pevný povrch měsíc apod.

14
Informace o povrchu Měsíce přinesla
Luna 9 (1:19-21) - Sovětská sonda, která jako první přistála na Měsíci.
Její fotografie zachytili a v novinách zveřejnili jako první Angličáné svým obřím satelitem u Manchestru. (1:21-55)

17
USA - náložemi udělali v sopečném pohoří v Arizoně krátery ve stejném rozestupu jako na Měsíci a piloti z letadla simulujícího v poměru ke kráterům rychlost lodi, se zde učili orientaci na Měsící. (1:55-2:23)
Obdobný Lunodrom měli i Rusové, trénovali na něm jízdu Lunochodem. (2:23-45)

19
Luna 10 (2:40-42)– první sonda, obletěla měsíc. Američané se obávali, že další sonda bude kosmonautem, Rusové však překvapivě byli velmi opatrní, zatímco Američané – i přes řádné testy – riskli lidský život, avšak statistiky rusů byly někde jinde: z mnoho testu kabiny pro dva muže byly pouze dva úspěšně, drtivá většina zkončila fiaskem. (3:04-22)

20
Apolo 8 – 24.12. 1968 - první kosmonaut obletěl Měsíc. (2:42-3:03)Američané získali ve vesmírném závodě závodě již téěř nepodlomitelnou iniciativu a v tento moment Kennedy dvakrát pozval Ruského prezidenta ke spolupráci na projektu Man on the Moon (na Měsíc měl letět Američan s Rusem), poprvé Ruský prezident odmítl (3:03-29) po druhé by prezident nabídku přijal, ale byl Kennedy byl zavražděn a následující prezident podobné gesto neopakoval.

Rusové chtěli závod vyhrát tak, že na Měsící přistanou s bezpilotním Lunuchodem –
luna 15 (3:40-50) a naberou vzorky hornin. 13. července 1969 Luna 15 vystartovala (3:50-4:03).
O tři dny později byla vypuštěna raketa
Apollo 11 (4:03-21, 25-50) – obě vesmírné lodě opět sledoval Britský obří satelit (4:21-3) Luna 15 havarovala při přistání, Apolo 11 přes menší obtíže bezpečně přistál a dovezl vzorky hornin. Ze vzorku se zjistilo (4:50-3), že jsou staré stejně jako zemské horniny 3,9 mld. let (a tak je velmi nepravděpodobné, že by jej země vzala na svoji oběžnou dráhu jako náhodně letící objekt).

Ruský druhý pokus Lunochodu se zdařil a dovezl zpět několik gramů hornin z jiné části měsice. (4:53-5:06) O něco málo pozdějí se zjistilo, že všechny z Měsice dovezené horniny nejsou prakticky měsíční materiál, ale materiál z meteoritů. Vyvstala tak nová mise – najít původní kámen měsíce, které se zhostilo
Apollo 15 (5:06-50) – na svůj cíl si sebou astronauti vzali lunármí vozítko. Našli genesis kamen (5:50-52), tento kámen mohl vzniknout pouze pokud by byl jednou povrch Měscíce cely rozžhavený.

Z orbitu měsíce také Aldrin spatřil horu podobnou sopce --: mise pro
Apollo 17 – poslední mise a první mise s profesionálním geologem objevila oranžový kámen (6:01-22)– vulkanického původu, starý ale miliardy let. Nicméně povrch měsíce musel být dříve cely rožhaveny, Měsíc však nemá dostatečnou velikost na to, aby dosáhl takové teploty.

Po roce (po Apollu 17) na měsíci přistál Ruský
Lunochod (6:25-43)

Veřejnost více zajímalo samotné dobytí měsíce, vědce a astronomy však více zajímaly vzorky jeho hornin, ze kterých by bylo možné zjistit, jak
měsíc vznikl: 1) Je měsíc vesmírný objekt chycený zemskou gravitací na cestě kolem 2) vznikl současně se zemí? 3) odštěpil se od země - např. v důsledku její rotace?
Molekuly kyslíku mají na Měsící stejný izotop jako na zemi, čímž se prakticky vylučuje první možnost. Pokud by Měsíc vznikl z části země, měly by jeho horniny obsahovat stopy po existenci vody, jenže žádné takové náznaky Měsíční půda nejeví, čímž se vylučuje 2. a 3. možnost. V současnosti se jeví nejpravděpodobnější varianta
Billa Heartmana: Země a měsíc se vyvíjely vedle sebe. V pozdní části vývoje země - když už měla pevnou zemi na povrchu - se srazila s planetou o velikosti Marsu a uvolnila velké množství rozžhavených hornin, jež daly konečný impulz vzniku Měsíce.
Tím se vysvětluje, že měsíc byl jednou cely rozžhavený a že na něm není žádná voda (která se vypařila při srážce).

Podobně kolizní se jeví i vývoj ostatních planet(ek): Prstenec Saturnu byl pravděpodobně dříve také Měsíc, platka Urana se s nejvetší pravděpdobností jednou cela







úp

 

Front Line Asembly a side projecty

Fluke

Hotel Costes - Stephane Pompougnac

BT (Brian Transeau)

Vibrasphere

Ticon

Infected Mushroom

Yahel

Skazi

Cosma

Ekoplex

Artha

Templar

Basilisk