Home Log in Kontakt Autor Zanech vzkaz English

Taxi

UK FHS Creek Hudba Literatura Knihy Film Cestovani Denik
   Site Map    About Site    Search

Vesmír

 


World in The War

III. France Fall: březen-duben 1940

1933 - Armáda Francie se pevně držela taktického schématu první světové války: koně, železnice. Ale Hitler varoval, že tato válka bude jiná.

Politická situace v meziválečné Francii byla více než nestabilní, vláda mnohdy vydržela sotva pár hodin - měnila se jako sošky na orloji a jen ve velmi výjimečných případech vydržela celý rok, často nebyla vůbec a ve Francii panovalo bezvládí: marné hledání další vlády.

3
Magginot line (00:00-21, 00:26-1:27) - měla klimatizace, podzemní kina, ale vedla pouze k Belgii (140 km, téměř 400 km od moře). Nechtěla odříznout Belgii, ale když 1936 Belgie vyhlásila neutralitu, F začala prodlužovat ML, bylo však již příliš pozdě.

13
Kdyby F. arm. udeřila na začátku září (kdy Německo bojovalo s Polskem), Něm. arm. by na západní frontě nevydržela více než dva týdny. (generál Siegfried Westhal)

15
Zima 1939 byla nejtvrdší za posledních 45 let, vojáci byli mizerně placení, opilost se u F. vojáku stala běžností.

17
Strategie F. byla dohnat německou amrd. v počtu a technice, což by ale trvalo do
r 1941 - proto se F. snažila válku oddalovat.

19
Spojenci měli 95 divizí (10 britských): 40 nejlepších divizí bylo u zap. pob., 40 u Mag. line a 5 u Šv. hranic. H zaútočil v nejslabším a nejméně očekávaném místě - Ardeny: hory, jež se zdály byt nepřeklenutelné a F se domnívaly, že zde H nezaútočí.

10. března 1940, 5:30 - útok Německa na na F. Něm. nejprve paragány napadly a zabrali Holandsko (výsadkový útok byl tak rychlí, že spojenecká vojska nestihla H. jistit). Stejně rychle byla napadena, či přepadena a dobyta jedna z nejrobustnějších pevností na světě - belgická: Ejben emo a sní padla i Belgie.
40 F divizi (včetně 10 Britských a RAF) se rychle (jak H předpokládal) vydalo na pomoc Belgie a Holandsku, H mezitím tanky napadl
Lucembursko. V ten den také Hitler letecky napadl letadlové základny v Anglii a F.: 50 A a F leteckých základen bylo zničeno.

Další překvapení přišlo
13. března, Něm. tanky překonaly Ardeny o týden rychleji, než se předpokládalo.Sedan byl dobyt. Následný Francouzsky útok byl špatně organizován, jejich tanky byly technicky nespolehlivé, kazily se.

14. března - se probralo spojenecké letectvo a chtělo odvrátit napadení Sedan, příliš pozdě si ale spojenci uvědomili, že Německo již Sedan zcela dobylo a dělostřelectvo zničilo skoro polovinu spojeneckých letadel. Tento den tak holandsko kapitulovalo.

F. předpokládaly, že H. ihned zaútočí na Paříž a tak stáhly vojska z Belgie:
17. března Belgie kapitulovala.

36
Po dobytí sedán a umrtvení letecké obrany, někdy přes 20 000 f. vojáku zahodilo zbraně a šlo proti německé hranici: jejich morálka nebyla již tím co za první světové v.
Utíkalo i civilisté:
12 milionu lidi bylo na cestě do nevím kam. Podél cest létala německá letadla a odstřelovala francouzské uprchlíky.

Narušeno bylo také bratrství F. a A.: 10. A. divizí se bez varování začalo stahovat do Donekrque.

38
25. března padla Boloň, 26. Calle, 29. března F podepsala kap., 2. dubna byl dobyt Donkerque , 10. dubna vláda opustila Paříž a v ten den Mussoliny vstoupil do války.

46

12. dubna byla Paříž zabrána Hitlerem: Patain požádal o vstup do vlády pod Němci - Vichy. F to přijaly jako uklidněni, většina z nich kolaborovala.
úp

 

Front Line Asembly a side projecty

Fluke

Hotel Costes - Stephane Pompougnac

BT (Brian Transeau)

Vibrasphere

Ticon

Infected Mushroom

Yahel

Skazi

Cosma

Ekoplex

Artha

Templar

Basilisk