Home Log in Kontakt Autor Zanech vzkaz English

Taxi

UK FHS Creek Hudba Literatura Knihy Film Cestovani Denik
   Site Map    About Site    Search

Vesmír

 


World in The War

IV. Alone Březen 1940- březen 1941

Na pláží 10 mílí od Donkquer bylo v Německém obklíčení 330 000 A a F můžu.(00:11-19) Britské RAF a loďstvo drželo Německá letadla a lodě od vojáků na pláži jako poslední záchrana. RAF ztratilo v Donkerque polovinu svých letadel. (00:11-47)

I v Británii byla
falešná propaganda: například "akce hrnce a pánve": lidé byly vyzváni odevzdat hrnce a pánve na výstavbu letadel, třebaže se z nich nedaly letadla dělat, mělo to lidi donutit ke společnému cítění a uvědomění si vážnosti situace. (00:47-1:16)

Něm. letectvo nebylo na útok A. připraveno (i když od něj bylo její dobytí očekáváno), ale loďstvo si vyžádalo od letectva nejprve získání letecké superiority: Něm. tak nejprve utočilo na A. konvoje lodí a přístavy.JV docky tak v květnu 1940 byly přezdívány Hellfire a novináři zde vždy měli námět k reportážím, až už události začali brát jako fotbalový zápas. (1:30-2:41)

Hitler u Anglie nemohl využit momentu překvapení - Anglie měla
radar: karta se obrátila ~ Angličtí piloti mohli v klidu spát, šetřit palivo, stroje a radar jim řekl, kde jsou Němci a v jakém počtu. Na druhou stranu Angličané se nemohli bránit proti náletům v noci, přesto ale radar vyhrál Anglii válku. Goring si to v srpnu uvědomil, chtěl napadnou Anglické radary, ale než se k nim bombardéry dostaly, byli již napadeny RAF.(2:41-54)
Další nevýhodou pro Německá letadla bylo, že se musela po půlhodině vrátit a natankovat, zatímco anglická letadla mohla rychle natankovat na místě a vrátit se zpět do boje.
Climax leteckého útoku N. na A byl na přelomu srpna a září. V poslední týden srpna a v první týden září zemřelo 130 pilotů a stejně tak bylo vážně zraněno. RAF přišlo o 500 letadel, ale útoku odolala. H. změnil taktiku: od 7. září útok přešel z leteckých základen na Londýn. První nečekaný nálet byl s 250 bombardéry.
15. září Luftwaffe udělalo další velký nálet na Londýn, ale tentokrát již na ně Spitfiry a Huriccany čekaly - 56 německých letadel bylo sestřeleno a Britanie se stale králem oblohy nad svým územím.(3:58-5:12)
Německo opět změnilo taktiku - noční nálety měst.(5:12-55) Anglie měla další záchranu:
metro - zde bylo zpočátku zakázáno se ukrývat, ale vláda nakonec musela povolit, lidé si metro dobili. (5:55-6:17)
Od
září do března 1941 bylo při náletech zabito 40 000 lidí a statisíce byli bez domova (polovina byli v obou případech Londýňané). (6:17-26) Londýn si ale udržel svého ducha a morálku: "Pardon, že nemáme přední dveře, dojdou zítra - máme otevřeno." - obchody a život nepřestal fungovat. (6:26-37)
21. prosinec - nejtěžší bombardování: 15 000 požárů. V těchto případech často došla voda a požár se prakticky nedal hasit - nechával se prostě dohořet. Plameny města šli vidět téměř na 100 km vzdálenost. St. Paul Catedrála ale přežila. (6:47-7:47)

A. byla sama, hledala spojence:
10. prosince 1940 A se postavila proti N v S. Africe proti Italské armádě: a A se snažila tím dostat na svoji stranu balkánské země.
Nicméně
Romel tato území v březnu 1941 znovu-dobil.

6. dubna 1941 N. zaútočilo na Řecko, které během několika týdnů padlo.
A. se snažila udržet
Kypr jako základnu pro loďstvo: h napadl Kypr 16 000 paragánů, největší výsadek v historii války. 13 000 A. mužů bylo zajato, případně zabito... Něm. mělo leteckou převahu a tak porazili zde vojsky početnější Anglie. Řecko bylo ztraceno.(8:11-27)

V
březnu 1941 již Německo ovládalo většinu Evropy a i část Afriky.(7:48-8:11)

10. března 1941 - největší nálet Londýna (, - byl ale obratem:"H. měl nálet L-. jako kamufláž před útokem na Rusko." (Adolf Galland, velitel Luftwaffe) - Britanie ale útoku odolala, nyní byl čas Ruska.
-v tento den také bylo zničeno Hause of Commons, ale zůstal Churchilovým officem.


úp

 

Front Line Asembly a side projecty

Fluke

Hotel Costes - Stephane Pompougnac

BT (Brian Transeau)

Vibrasphere

Ticon

Infected Mushroom

Yahel

Skazi

Cosma

Ekoplex

Artha

Templar

Basilisk