Home Log in Kontakt Autor Zanech vzkaz English

Taxi

UK FHS Creek Hudba Literatura Knihy Film Cestovani Denik
   Site Map    About Site    Search

Vesmír

 


World in The War

WIW V. - Barbarosa June - december 1941

Srpen 1939 - podepsán pak s Ruskem.
Poté co ruská armáda zaútočila na Finsko H. uvěřil svým informátorům, že r. armáda je špatně vybavená a nepovažoval ji již za nebezpečnou. Ruská armáda si ale po útoku na Finsku (důležité naleziště niklu žel rudy a dalších ner. sur.) uvědomilo svoje slabiny a začala se rychle reformovat.

V
létě 1940 Stalin zabral Litvu, Lotyšsko, Estonsko a část Rumunska, kde se nebezpečně přiblížil k Ploesti: naleziště ropy dalších ner. sur., které byly pro H. stěžejní k vedení války. H. ale na Balkán zaútočil jen diplomaticky - srpen 1940 pozval Bulharského krále Borise, následně prince Paul (Jugoslávie) a mládého krále Michala (Rumunsko) - podepsána Axis s Rumunskem a Bulharskem a stejný měsíc - tripartita: Itálie, Japonsko. V listopadu pozval H. Molotova a Stalina, aby vysvětlil situaci.

Březen 1941 Něm. již zabralo Maď., Bul. a Rum. a Jugoslávie se také téměř stala H. spojencem, ale poté bylo v Bělehradě Britskou inteligencí vyzdviženo povstání a Jg. podepsalo pakt s Ruskem. Ihned poté H. na Jg. zaútočil - operace Retribution (00:48-1:24) a následně H. napadl Řecko. Stalin jen přihlížel útoku na své nové spojence a stále věřil i ve spojenectví s Něm. Britanie jej varovala, že H. chce R. napadnout, ale St. to považoval za provokaci.
H. chtěl R. dobýt do 4 měsíců a málem se mu to povedlo. Během prvních dvou dnů bylo zničeno přes
2000 ruských letadel, (1:50-2:04) převážně na zemi, v červnu a červenci bylo ve dvou bitvách u Minsk a Smolinsk zničeno 6000 tanků, (2:04-20)v prvních 4 dnech bylo zabito půl milionu Rusů a téměř milion zajato. V prvních třech měsících Rusové ztratili 3 ml. mužů.
H. prioritou nebyla
Moskva, ale zničit všechny ruské síly. Proto se v srpnu těsně před M. (cca 300 km) obrátil na Kiev - (2:27-3:07) město zničil uvěznil téměř milion lidí, z nichž ze 100 se pouze 3 vrátili zpět. (Bitva o Moskvu znovu začala až začátkem října - H ve dvou liniích zajal dalších 700 000 můžu.  Cca 10. října začalo sněžit - přišel rychlý zlom z pěkného léta do tuhé zimy: vojáci si začali uvědomovat, že jsou na zimu nepřipraveni. První sníh rychle roztál a blátěné cesty znemožnily postup německých aut dokonce i tanků. (3:20-42) Německá armáda musela improvizovat a mobilizaci částečně obnovila koňmi.
14. října byly německé tanky již cca 100 km od Moskvy. 2 ml Rusů evakuovalo, včetně většiny vlády - Stalin ale zůstal a tím velmi podpořil svoji armádu, která stejně jako civilisté očekává velmi brzký pád Moskvy. (3:49-

Těsně před H. útokem na M. Stalin získal další posilu: 40 speciálních jednotek
sibiřské arm., trénované na útok v zimě (která měla chránit před útokem Japonců. (3:42-9)  26. listopadu se tanky skrz pro němce přívětivé počasí (bez velkých mrazů, ale chlad, který udržel pevnou vozovku) daly do rychlého pohybu - byly již cca 45 km od Moskvy. 30 listopadu 35 km (z 2000 km). Na přelomu listopadu a prosince přišel ale další mráz tentokrát již pod minus 40 stup. - zamrzla nafta velké části tanků a aut, mráz ochromil i německá děla a následně i zbraně vojáků. Němci ztratili cca pětinu můžu, kteří umrzli. 10. Prosince, kdy byl H. cca 15 km od Moskvy a jeho armáda byla paralyzovaná,  Žukov vytáhl své eso z rukávu: Siberiány ()

2. dny poté co rusové counterstrikly němce Jap zautočily na Pearl Hurbor.


úp

 

Front Line Asembly a side projecty

Fluke

Hotel Costes - Stephane Pompougnac

BT (Brian Transeau)

Vibrasphere

Ticon

Infected Mushroom

Yahel

Skazi

Cosma

Ekoplex

Artha

Templar

Basilisk