Home Log in Kontakt Autor Zanech vzkaz English

Taxi

UK FHS Creek Hudba Literatura Knihy Film Cestovani Denik
   Site Map    About Site    Search

Vesmír

 


Asteroid - The Doomsday Rock


14 Června 2002 asteroid 2002MN neviděn zpoza slunce minul Zemi o 1/3 vzdálenosti k Měsíci. Odhalili jsme jej až 3 dny poté, co nás minul, když vyšel ze stínu Země. Asteroid na Zemi není ničím tak neobvyklým, ročně na Zemi z vesmíru dopadne 45 tisíc tun hornin  jako padající hvězdy (shooting star). (Dr. Duncan Steel), 1908 – Sibiř u řeky Tungaska, asteroid o hmotnosti 35 tun, velikosti 50-100 m (tedy stejné velikosti jako ast. 2002 MN) explodoval 5-10 km vysoko a zdevastoval 2000 km2 lesa.
Ruský vědec
Ernst Opik, 1951 podle počtu kráteru udělal odhad, s jakou pravděpodobnosti asteroid dopadne na zem. Lidé tomu nevěnovali velkou pozornost,  jeho vnuk – Limbit Opik, člen britského parlamentu, dal ale jeho varování ohlas.

8
Další pozornosti se asteroidu dostalo r.
1990, kdy Luis a Walter Alvarez podle usazeni Iridia (prvek přítomný jen na asteroidech) hned vedle poslední vrstvy dokládající život disauru – tedy cca před 65 ml lety, došli k závěru, že dinosaury vyhubil dopad meteoritu. Průkazný kráter se oběvil pod mořskou hladinou u pobřeží Mexika – Yucatan, vesnice Pueblo. Vyhynulo cca ¾ živ. druhů.
V New Mexiku vznikl
LNEARF (Linking Near Earth Asteroid Facility): má nejlepší dalekohledy na vyhledávání asteroidů. Dalekohledy sledují otáčení země – hvězdy se jeví staticky a pohyb asteroidu je tak snadno rozeznatelný. Denně odhalí kolem 1000 asteroidu (někdy až 60 000), jež jsou zaslány na Harvard, kde tři vědci zkontrolují zprávu skrz případné nebezpečí.

22
Dalším zájem si asteroid získal ma jaře
1993, kdy Gen Shoemaker, jeho žena, David Levi a kolegové objevili světelný pruh – fragmenty komety (21 velkých kusů) směřující k Jupiteru. NASA požádala Paul Shodas a jeho tem, aby ověřili, zda kometa zasáhne Jupiter. Rok před dopadem odhadovali 60% zásah. Měsíc předem již věděli do jaké části Jupiteru kusy komety ShoemakerLevi9 dopadnou. Následující týden dopadaly na Jupiter další zbyle úlomky, největší zanechal stopy o velikosti země. Naraz největšího fragmentu vyvolal výbuch i sile rovné 6-ti milionů megatun, zářil cca 30 minut a zanechal jizvu o velikosti země.

24
Událost s Jupiterem opět rozhýbala úvahu o tom, kdo má zajistit ochranu před případným asteroidem – kdo má zajistit Obranu planety? Nasa řekla, že je to práce pro vojenské útvary, militantní ústavy však odmítly zodpovědnost za tyto události.

6. prosince 1997 dalekohled v Arizoně zachytil asteroid 1997 XF11 směřovat k Zemi. Sice se vědělo, že mine Zemi, ale při druhém oběhu 2028 hrozila potencionální srážka.

28
Bryan Marsten“ zaslal žádost o prověření trajektorie asteroidu XF11, třebaže riziko považoval za zanedbatelné, do hodiny po odeslání zprávy média údaj zveřejnily jako téměř jistou apokalypsu.
NASA - vypočítala, že pravděpodobnost je téměř nulová. Falešný poplach vyvolaný mediem ale opět zintenzivnil zájem veřejnosti.

29
Dva měsíce po false alarm US vláda utvořila v NASA
Space guard survey. Hollywood však jednal stejně rychle: Steve Spilberg natočil Deep Impact – film o hrozbě asteroidů. Po filmu NASA udělala vlastni film o radarem změřených nejbližších asteroidech. Největší hrozbu představoval Asteroid 1950 DA, který jako jediný nevykazoval pravděpodobnost zásahu 0 v roce 2088.

36
2001 leden, první sonda přistala na
Asteroid 433, Eros 33 km dlouhý, 13 km široký.

Na konci dokumentu mi přestal fungovat zvuk takže ....

K odvrácení hrozby asteroidu je již NASA připravena.

38
Pokud bude trajektorie asteroidu známá dlouho dopředu, lze využít slunce buď jako lupu, nebo jako vítr k plachetnice.

41
Pokud je udaj o dopadu asteroidu znám jen krátce dopředu, NASA jej dokáže případně odtlačit ze směru na zem. Vyhození asteroidu do vzduchu jako ve filmu Armagedon by prý znamenalo jen to, že místo jednoho asteroidu by jich dopadly stovky,  konečný efekt by ale byl stejný.


úp

 

Front Line Asembly a side projecty

Fluke

Hotel Costes - Stephane Pompougnac

BT (Brian Transeau)

Vibrasphere

Ticon

Infected Mushroom

Yahel

Skazi

Cosma

Ekoplex

Artha

Templar

Basilisk