Home Log in Kontakt Autor Zanech vzkaz English

Taxi

UK FHS Creek Hudba Literatura Knihy Film Cestovani Denik
   Site Map    About Site    Search

Film

 

 

Dokumenty

- na filmy sem frasil rovnou ve střihacím programu, kde nejdou nahodit titulky, takže občas může být menší nepřesnůstka, ale spíš ne než jo.

Vesmír

- jde o výpisky a sestřihaná videa ze 119-ti dílné dokumentárního cyklu.

BBC - The Planets

    Different Worlds - pojednává o počátcích dobývání vesmíru.

    Terra Firma - pojednává prvních objevech geologické aktivity na jiných planetách a překvapivě zejména planetkách sluneční soustavy.

    Giants - jednou za 170 let jsou obří planety v řadě - sondy Voyager po 10-ti leté přípravě využili tuto příležitost a přinesly první detailnější informace o těchto do té doby téměř neznaných planetách.

    Moon - projekt Apollo nebyl jen pokořením Měsíce, odhalil, jak vznikl měsíc: Byl kdysi částí země, vznikal vedle ni, nebo byl vzdáleným vesmírným objektem?

    Star - že slunce je hvězda objevil vatikánský kněz v 18. st. a to byl teprve začátek jiného pohledu na věc...

    Atmosphere - planety byly dříve srovnávány s Měsícem - předpokládalo se, že jsou bez atmosféry, od objevu atmosféry Venuše (18. st.) se lidské představy o životě na ostatních planetách rozvášnily...

    Life Beyond The Sun - sondy Mars, Wiking, Apollo, Voyager, Galileo rozbily nadějné představy a vědecké teorie o životě na okolních planetách.

    Destiny - naše Země jednou zanikne a lidstvo má z nějakého nepochopitelné důvodu zvrácený pocit, že by mělo být zachováno a začalo hledat planety, které jsou alespoň stejně vhodné k životu jako země ..


Are We Alone In The Universe?
Po opatrných předpokladech je počet civilizací na front line v SETI (Search For Alien Inteligence) ve vesmíru odhadován minimálně na  10 000. Pokud se při prvních stone-age pokusech o hledání zemi podobné planety  podařilo za našimi humny najít několik kandidátů, jde o více než pesimistické číslo. 


Asteroid - The Doomsday Rock
Asteroid 2002MN (který nás 2002 minul o třetinovou vzdálenost k Měsíci), vrstvy Iridia (prvek přítomný jen na asteroidech) hned u vrstvy dokládající zánik dinosaurů, kometa Shomaker-Levi9 která se1994 srazila s jupiterem a asteroid 1997XF dali vzniku Spaceguard Foundation, Space Guard Survey a LINEAR. 


BBC - Space
Mimozemšťaní, asteroidy, černé díry, budoucí civilizace studující na jiných planetách, nové lidské druhy změněné různými planetárními klimaty, rakety, které doletí k planetám mimo naši soustavu a cestování červými děrami ... anebo věci z každodenního života.


When We left Earth
- dokument se zajímá o stěžejní etapy v dobývání vesmíru.

    Part 1 - pojednává o projektu přípravných projektech na misi Apollo - Mercury a Geminy.

    Part 2 - tato část je věnováno Apollo misi a návaznému Projektu skylab.

    Part 3 - na skylab navázal vývoj raketoplánu, který následně umožnil vyneseni HST a utváření ISS.Hubble Space Telescop
  Co nám HST přinesl nového?

Building The Biggiest International Space Station
  Jak a jaké se země se podílely na vzniku ISS a jak její stavba probíhala?

Six Billion Dollars Experiment
 Velký urychlovač částic dokázal vytvořit prostředí obdobné 1 miliardtině vteřiny po velkém třesku a poodhalil (poodhaluje) prvotní částice, z nichž je vesmír a náš svět tvořen.

The Big Bang Machine
  Velký urychlovač částic mj. odhaluje další (zejména pro běžný život velmi důležitou) neznámou - proč Einsteinova teorie relativity platí jen ve vesmíru zatímco v subatomickém světě udává gravity error rovný nekonečnu a obdobně, proč Standard model platí jen v subatomickém světě mimo něj udává hmotnost rovnu nule? Jednou z možností je, že částice nejsou bodem ale čárami - teorie strun.

Space Ballon - 120 000 ft. above Earth
 Balon jako efektivnější druh rakety.

Titan - A place like home
 Titan, měsíc s atmosférou, řekami, mořem a vodním koloběhem.


Magnetic Storm
  Každých 200 000 let se na zemi měl směr elektromagnetického pole, k poslední změně došlo před 700 000 lety a vše nasvědčuje tomu, že v blízké budoucnosti dojde k dalšímu obratu.


The Universe

   I. Secret of the Sun - 1 díl ...

   III. The End of the Planet Eart - konec civilizace může (mimo-jiné) způsobit asteroid, výbuch hvězdy 1000 světelných let od naši planety by představoval obdobné, jako by každý člověk na zemi stál míli od výbuchu v Hirošimě a nebo Big Rip.

   IV. Jupiter - The Great Planet
Jupiiter má silnější magnetické pole než slunce - je tak ochráncem celé sluneční soustavy  - odklízí meteority na kraj SS. Jeho mag. pole jde např. na poušti slyšet i v radiu na frekvenci AM 1070 (cca každé dvě hodiny po několik minut). Na jeho měsíc Europa bude 2018 přistane sonda a zjistí, jestli je pod vrstvami ledu opravdu voda a zda tam jsou formy života.


  XII. Search for ET - 12.  díl: pokud potkáme technicky opravdu vyspělou civilizaci, budou její příslušníci poloroboty.

  IX. Life and Death of a Star
Různé typy hvězd mají různé konce: supernova, vznik černé díry. Záleží i na místě kde hvězda je: V globular cluster - ve středu galaxii se každá hvězda srazí s jinou každých 10 000 let - blue stragler. Srážky různých typů hvězd mají rozdílný průběh.

  XI. The Outter Planests
V roce 2005 Mike Brown objevil desátou "planetu" Eris. 2006 proběhla konference IAU - schválila, že planetky za Neptunem (planety, jež nemají svoji oběžnou dráhy vyklizenou) se budou nazývat Trpasličí planety (Pluto tak bylo po 70. letech vyřazeno z 9 planet slun. soustavy). Měsíc před tím také byla  na Pluto vyslána sonda New Horizons. 

  XIII. The Most Dangerous Place - 13, díl: quasar - černá díra ve středu galaxie o velikosti cca 30 mil sluncí, Srážka naši galaxie s 2x větší galaxii Andromeda za cca 3 mil. let (letí k nám rychlostí 270 000 km/h a je 30 sv. let daleko) a sjednocení jejich černých děr.

     Beyond The Big Bang - vesmír se rozpíná rychleji než světlo, nebo v době expanze 4 základní síly tvořily jednu superforce a neplatili na ni Einsteinovy zákony. Rozpínání pravděpodobně skončí Big Ripem - atomy neudrží tlak gravitace a roztrahají se.

 

The Univers - II. Mars The Red Planet
První sonda Mariner 4  (1965) kolem Marsu jen proletěla - místo lesů a civilizací našla jen krátery. Mariner 9 (1971) již kolem Marsu obíhal (pořídil fotky Mt Olymp a kaňomu Vales Mineres). Viling 1976 z půdy marně hledal známky života. Zájem o Mars pohasl. 1992 v meteoritu z Marsu objeveny organické stopy. 2004 byly vyslány sondy Opportunity a Spirit (potvrdili dřívější přítomnost vody) a 2007 vyslána sonda Phoenix - odhalila přítomnost podzemské vody na pólu Marsu.

 

Welcome To The Mars
Rovery Spirit a Opportunity (2004) potvrdily dřívější přítomnost vody na Marsu.

 

Exploring The Space  - Quest For Life
S nepřímo vysvětleným rapidním zvýšením dopadu meteoritu před 460 ml. lety (sluneční soustava patrně probíhala místem galaxii s více hvězdami, které vytlačily část Oort cloud na hraně naši soustavy do jejího středu - commet rain) a obdobně intenzivně vzrostla diversita živočišných druhů na Zemi, současně se také v kráterech meteoritů nachází největší ložiska nerostných surovin. Ale stejně tak i člověk dokáže měnit své okolí: v dnes již není možná jen cesta na Mars (problém je pouze cena - 100 mld. dolarů) ale teoreticky i jeho terra-forming.
 

Life on The Mars - Is It Real?
1911 - New York Times: Marťané postavili za 12 let dva kanály. 1899 Nicholas Tesla vytvořil první anténu, zachytil signál, jež v té době nebylo možné přírodovědecky vysvětlit - domníval se tedy, že nás kontaktují Marťané. 1939 byla odvysílána apríl reportáž, že Zemi napadl Marťané, zprávě však bylo věřeno.  ...  život na Marsu má svoji vlastní dlouhou imaginární historii.
 
 

We Are The Aliens
2000 v Indii pršel červený déšť s mikroorganismy neznámého původu. Godfrey Louise a Sandra Wickramasinghne vyslovili předpoklad, že jde o panspermii. Jejich hlavním stanoviskem však je, že život na zemi začal na jinde a ne naší planetu byl dopraven na meteoritu. Pro hovoří fakta: Organismy vydrží v prostředí vesmíru (viz sonda severe 3), přežijí dopad (viz test university v Kent) atd...

 

First Alien Encounter
1995 byla nepřímo objevena první planeta mimo naši soustavu, 2020 - Planet Finder na principu spektrometru již dokáže planety přímo detekovat. 1996 prokázáno, že meteorit z Marsu má patrně organické stopy. První zmínky o mimozemšťanech v křesťanství, koránu a hinduismu a současné postoje náboženství k ET.


Black Sky - In Search of the Xprise
- ještě ní uploadnuto..
- NENI JESTE READY: dokument se zajimá o první cestu do vesmíru (suborbitalní mise) financovanou ze soukromých zdrojů.

    Part 1 - pojednává o utváření a testováni

    Part 2 - tato část je věnováno Apollo misi a návaznému Projektu skylab.Války - Worl in the War

- jde o výpisky a sestřihaná videa ze 24 dílné dokumentárního cyklu.


I. A New Germany (1933-39)
Postupný (cca osmi letý) začátek války.


II Distant War - Sep 1939 - May 1940
Okleštění a zabraní ČS, napadení a rozdělní Polska s Rusy, kteří následně napadli Finsko. Do Norska nacisté vpochodovali za doprovodu dechové kapely a snaha Anglie Norsko vysvobodit byla stejně tragikomická, nicméně znamenala obrat - nastoupil Churchil a západ nabírá na údernosti.


III. France Fall: březen-duben 1940
Přepadení Francie nastalo na nejméně očekávaném místě (Ardény), 12 milionů francouzů bylo najednou na cestě k pobřeží s anglii. Na pláži u Donquer zůstalo přes půl milionu francouzských vojáků, kde RAF držela německá letadla od masakru, na druhou stranu, kdyby Hitler dal přikaz vojákům, padli by u Donquer všichni.


IV. Alone Březen 1940- březen 1941
Anglii zachránilo letectvo a radar.


V. - Barbarosa June - december 1941
Hitler dobyl během pár měsíců dobil 2000 km z Ruska, 15 km před Moskvou mu zamrzla nafta, děla, palné zbraně a zůstali mu jen podchlazení vojáci, kteří sami umírali zimou.

Příroda

 

Front Line Asembly a side projecty

Fluke

Hotel Costes - Stephane Pompougnac

BT (Brian Transeau)

Vibrasphere

Ticon

Infected Mushroom

Yahel

Skazi

Cosma

Ekoplex

Artha

Templar

Basilisk